Dach wieńczy dzieło.


Dach ma za rzecz pilnować budynek przedtem oddziaływaniem czynników atmosferycznych, deszczu, wiatru i zmian temperatury. Składa się z konstrukcji nośnej, pokrycia, zaś raz za razem również z warstwy izolacji. Na podejście materiałowe a wersja konstrukcji nośnej dachu ma autorytet przede wszystkim jego kształt, typ pokrycia tudzież stok połaci dachowej Konstrukcję nośna dachu prawdopodobnie być drewniana, stalowa albo żelbetowa, i w przypadku stropodachów – najczęściej w charakterze żelbetowa.Kształty dachów Kształt dachu zależy od wielu czynników, m.in. od chwili rodzaju konstrukcji nośnej, kształtu rzutu poziomego budynku, rodzaju pokrycia, przeznaczenia poddasza, klimatu, architektury lokalnejPochylenie połaci dachowych Kąt nachylenia połaci dachu ma precyzyjny związek z dobraniem odpowiedniego pokrycia dachowego. Wybór uzależniony jest właściwości fizycznych danego materiału, sposobu krycia tudzież możliwej do uzyskania szczelności połączeń. Tak przeto wierzch dachu papą jest możliwe gdy kąt nachylenia dachu wynosi od momentu 3 do 20%, nadwozie trapezowe odkąd 8%, blachodachówka od 25%, wprawdzie minimalny róg dachu w celu pokryć w dachówki ceramicznej wynosi 70%, w uwagi na jej względnie wysoką masę.Rodzaj konstrukcji dachu W dachach o rozpiętości do 12m w większości wypadków stosuje się więźby krokwiowo-belkowe, jętkowe, płatwiowo-kleszczowe, niemniej jednak w sąsiedztwie rozpiętościach większych niż 12 m wiązary kratowe. Więźba krokwiowo-belkowa składa się z dwóch krokwii połączonych w kalenicy oraz poziomej belki przenoszącej siły rozporu przekazywane z wykorzystaniem krokwie. Zastosowanie takiego rodzaju konstrukcji stosowane jest gdy wielorakość dachu w świetle ścian nie przekracza 7m, natomiast wyniesienie połaci dachu nie jest mniejsze niż 45%. Długość krokwii w tym przypadku nie powinna przekraczać 4,5-5m. W przypadku dachów stromych na których zastosowano wierzch z materiałów lekkich zachodzi mus zabezpieczenia dachu przedtem zerwaniem przez wzgląd ssania wiatru, i zarówno zastosowanie usztywnienia podłużnego. Usztywnienie to zapewniają wiatrownice przybijane ukośnie do krokwi. Więźba jętkowa składa się z krokwi połączonych w kalenicy, oparte na murłatach a połączone jętkami. Odcinek górny krokwi ma przeważnie długość do 2,5m, tudzież dolny do 4,5m. Wiązary jętkowe są stosowane w dachach o rozpiętości 6-9m, podczas gdy długość krokwi przekracza 4,5m.
dach
Siły rozporu przekazywane z wykorzystaniem krokwie przenoszą belki albo struktura stropu. Wiązary jętkowe usztywnia się w kierunku podłużnym za pomocą ukośnych wiatrownic. Dachy jętkowe o rozpiętości 9-11m należy podtrzymywać płatwiami i słupami usytuowanymi w sąsiedztwie połączeniu jętek z krokwiami. Taka więźba nazywana jesy płatwiowo- jętkową Więźba płatwiowo-kleszczowa jest na całokształt stosowana w dachach o rozpiętości do 12m. W przypadku większych rozpiętości powinno się używać usztywnienia poprzeczne w płaszczyźnie wiązara , np. mieczami, zastrzałami itp. Wiązary płatwiowo-kleszczowe składają się z krokwi, płatwi pośrednich, płatwi stopowych ( murłat i podwalin), słupów, mieczy oraz kleszczy. Słupy są rozmieszczane w kierunku podłużnym co 3-5m. Kleszcze obejmują z obu stron słupy zaś krokwie. W budynkach o nieregularnych rzutach poziomych natomiast zróżnicowanej bryle są stosowane indywidualne rozwiązania więźby dachowej, zazwyczaj właśnie w postaci układów wiązarów płatwiowo-kleszczowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>