Jak zbudować dom zużywający zero energii?

Program dla oszczędnych – domy drewniane

Niedawno dotarła do Polski na domy pasywne, które posiadają rozwiązania umożliwiająceobniżanie rachunków . Nowoczesne technologie wdrożono z powodu ciągle rosnących kosztów. Zanim jednak zdecydujemy się na swoje gniazdko , musimy zastanowić się nad jego plusami oraz minusy.Zdaniem wielu dużą wadą domu energooszczędnego są wysokie koszty budowy. Warto tymczasem pamiętać, że poniesione wydatki prędko się zwrócą w postaci niskich rachunków tudzież kosztów eksploatacji.Dom energooszczędny posiada niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania. Mówiąc prościej, ogrzewa się go 3-5 razy taniej niż generyczny budynek. Niskie opłaty za ciepło to realne pieniądze zaoszczędzone przez inwestora.
Są dopłaty
Obecnie możemy korzystać z nowego programu dopłat do budowy domków energooszczędnych. To naczelny ogólnopolski instrument, który wspiera budujących domki o niskim zużyciu energii. Przewidziano go na lata 2013-18, natomiast wydatkowanie kapitału z programu – do 31 grudnia 2014 r. Program ustawiony został do osób fizycznych, które zamierzają budować gniazdko albo nabywać dom/mieszkanie od dewelopera (rozumianego plus jako spółdzielnia mieszkaniowa).
Celem programu jest preparacja inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych i wykonawców do wchodzących wymagań. Będzie on stanowił potencjał dla rynku do zmiany dyspozycji wznoszenia budynków w Polsce, co ma sprowadzić znamienny rezultat edukacyjny dla społeczeństwa.
Jak to działa?
Fundusz programu wynosi 300 ml zł. Środki umożliwią realizację w przybliżeniu 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych Dofinansowanie będzie posiadać formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego, który został zaciągnięty na budowę ewentualnie zakup domu albo zakup mieszkania. Dotacja ma być wypłacana na konto beneficjenta tuż po zakończeniu dokonania przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania koniecznego standardu energetycznego przez budynek.Wysokość dofinansowania będzie zależna od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania tudzież wentylacji, który ma zostać obliczany zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a od czasu spełnienia innych warunków, w tym tych dotyczących wydajności i sprawności instalacji grzewczej przygotowania wody użytkowej.
Co można zyskać?
Pierwsza zysk dla gospodarstw domowych, która wynika z programu, to fakt, że dopłaty do kredytu pokryją część wyższych kosztów inwestycyjnych i koszty weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągniętego standardu energetycznego. Ponadto zmaleją koszty eksploatacji budynku, jego cena wzrośnie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>