Mieszkanie w wersji mini

Inwestycja na lata

Własny kąt to marzenie każdego. zazwyczaj ci, którzy kilkanaście lat przeżyli w bloku, marzą o domu z działką i ogródkiem. Kto zaś zna już jego smak, decyduje się na własne M. Zakup obiektu czy mieszkania to inwestycja na lata, dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, weźmy pod uwagę kilka aspektów.

Na pierwszy rzut oka mieszkanie w bloku niczym nie różni się od życia w domu wolnostojącym. Ale jeżeli bardziej się zastanowimy, znajdziemy kontrasty, które dla wielu osób są bardzo istotne.

Powierzchnia użytkowa
Jak wiadomo, liczba metrów kwadratowych w domu rodzinnym jest zdecydowanie większa, niż przeciętnego mieszkania (średnio 48 m2). Większa przestrzeń to większa swoboda ruchu i możliwości aranżacji wnętrz. Ale także duża powierzchnia do porządkowania, co niejednej pani domu sprawia duży kłopot, szczególnie jeśli spełnia się ona zawodowo.

Temperatura
prawdą jest, że różnica temperatur między domem jednorodzinnym a mieszkaniem jest znaczna. W upalne dni termometry w bloku wskazują nawet 30 stopni. W domach wolnostojących, z racji znacznej powierzchni użytkowej i izolacji termicznej budynku, temperatura w pomieszczeniach to maksymalnie 25 stopni. Podobnie rzecz ma się w sezonie grzewczym. W mieszkaniu temperatura sięga wówczas nawet 24 stopnie C, zaś w domu jednorodzinnym – maksymalnie 22.
ludziom mieszkającym w domach bardzo trudno jest wytrzymać dłużej niż godzinę czy dwie u znajomych lub rodziny mieszkającej w bloku. I odwrotnie. Wszystko przez, wydawać by się mogło, niewielką różnicę temperatur, poważnie odczuwalną dla organizmu. Utrzymywanie niższych temperatur niekiedy wynika z oszczędności, bowiem wysokość ogrzewania domu jednorodzinnego w okresie zimowym sięga kilku tysięcy.

Komfort i wygoda
Jeżeli decydujemy się na zakup czy budowę domu poza miastem, weźmy pod uwagę problem dojazdu do miejsca pracy. Kiedy mąż i żona pracują w różnych miejscach, a dodatkowo dzieci chodzą do różnych szkół, dysponowanie dwoma samochodami znacznie ułatwia podróżowanie. Co za tym idzie, w domowym budżecie należy uwzględnić większe kosztypaliwa, bo każdy wyjazd do miasta do dodatkowy wydatek. Decydując się na pozostanie w mieście i zakup mieszkania w bloku, nie mamy zaś potrzeby zwiększania własnych środków transportu. Zawsze możemy skorzystać z komunikacji miejskiej.
Własna działka z ogródkiem jest fajna, ale pod jednym warunkiem: że dbanie o nią to dla nas przyjemność, a nie kara. Jeżeli pracujemy od świtu do nocy,obowiązek koszenia trawy z pewnością nie jest tym, co nam się marzy, gdy mamy wolny dzień. w sytuacji gdy straszne nam prace w przydomowym ogródku czy inne, które są nieuniknione na przykład w przypadku pęknięcia rury lub walki z kretem, to z pewnością odnajdziemy się we własnym domu. Z kolei mieszkając w bloku, nie musimy podkładać do pieca, żeby mieć ciepło w domu. nie jest konieczne martwić się o to, czy kiedy wrócimy z 2-tygodniowego urlopu, zastaniemy swój dobytek w całości. Obecność sąsiadów daje nam poczucie bezpieczeństwa.
Tak naprawdę jednak to, czy będziemy mieszkać w domu wolnostojącym, czy też w bloku, nie ma znaczenia. Ważne, abyśmy czuli się tam dobrze i bezpiecznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>